programblad nov,dec,jan 2020-2021.pdf


KRAFTKÄLLAN: UNDERVISNING, BÖN OCH LOVSÅNG


V. 45 2/11 – 8/11

 

5 Tor 19.00 Hemgrupperna

6 fre 19.00 Tonår

7 lör 18.00 cafe med Norrbyängar (anm)

8 sön 10.00 Gudstjänst, Söndagsskola

Predikan: Daniel Berner

Ledning: Eivor Hugosson

Sång: Sara Vittgård

 

V. 46 9/11 – 15/11

10 tis 18.00 UV

12 Tor 19.00 Kraftkällan

 14 lör 19.00 Tonår

15 sön 10.00 Gudstjänst, Söndagsskola

Predikan: Daniel Berner

Ledning: Sofia Svennberg

Sång: Josefin och Stefan Johansson

 

V. 47 16/11 – 22/11

17 tis 18.00 UV

18 ons 18.00 Styrelsemöte

19 Tor 19.00 Kraftkällan

6 fre 19.00 Tonår

22 sön 10.00 Gudstjänst och Söndagsskola

Predikan: Urban Gustavsson

Ledning:

Sång: Oskar Fust

 

V. 48 23/11-29/11

24 tis 18.00 UV

26 Tor 19.00 Kraftkällan

 27 fre 18.00 AUKTION och Andakt

Åke Isacson, Daniel Berner m.fl.

Serveringsgrupp:  Hallongrottorna

 28 lör 19.00 Tonår

29 sön 10.00 Gudstjänst, ev.Dop, Söndagsskola

Servering av Adventsfika

serveringsgrupp: Drömmarna

Predikan: Daniel

Ledning: Åsa Mosskull Sång: församlingens olika sångare och musiker

 

 

V. 49 30/11 – 6/12

1 tis 18.00 UV

3 Tor 19.00 Hemgrupp terminsavslutning

4 fre 19.00 Tonår

6 sön 10.00 Nattvardsandakt med Daniel Berner

(Söndagsskolan har egen julfest)

 

V. 50 7/12 – 13/12

8   tis 18.00 Avslutning UV

10Tor 19.00 Kraftkällan

12 lör 19.00 Tonår

(13  sön Vi besöker andras Gudstjänster)

 

V. 51 14/12- 20/12

20 sön 18.00 fackeltåg, sång vid granen

UV serverar glögg och korv.

Sång av och med Pelle Mosskull m.fl.

Andakt: Daniel Berner

 

V. 52 21/12 – 27/12

25 Juldagen 07.00 Julotta

Styrelsen ansvarar.

27 sön 10.00 Vi sjunger julens sånger tillsammans med Noomi Ågren vid flygeln.

Predikan: Daniel Berner

Ledning: Daniel Berner

Sång: Noomi Ågren (Åsa m.fl.)

 

V. 53 28/12 – 3/1

3 sön 10.00 NyårsGudstjänst

Predikan: Daniel Berner

Ledning: David Hugosson

Sång Sofie Hugosson

 

 

 

V. 1 4/1 – 10/110 sön 10.00 Gudstjänst

Predikan: Josef Hugosson

Ledning: Sone Alvelund

Sång: Åsa Hugosson

 

V.2 11/1 – 17/1

12 tis 18.00 Styrelsemöte

17 sön 10.00 Gudstjänst

Predikan: Daniel Berner

Ledning: Tomas Gustavsson

Sång: David Åverling

 

V.3 18/1 – 24/1

Ekumeniska böneveckan

TEMA: "Bli kvar i min kärlek"
Mån- kl 19.00 Bön i Markestad
Tis - kl 19.00 Taizémässa i Mellby kyrka
Ons - kl 19.00 Bön i Equmeniakyrkan Ingarp
Tors - kl 19.00 Bön i Betelkyrkan Hult
Fre- kl 19.30 Lovsångskväll med Ingarps ungdomskör i Värne Allianskyrka
Lör - kl 16.00 Familjegudstjänst med bibelutdelning i Equmeniakyrkan Ingarp
Sön - kl 10.00 Gudstjänst i Höreda kyrka

 

V. 4 25/1 – 31/1

28 Tor 19.00 Terminstart Hemgrupperna

30 Lördag 18.00 Församlingens Årsmöte

31 sön 10.00 Årshögtid, nattvard

Predikan: Daniel Berner

Ledning: Tomas Andersson

 lovsång: Sofia Svennberg och Rebecka Åverling, sång: Åsa Mosskull m.fl.

Serveringsgrupp: Bondkakorna

 

(V.5

7 sön 10.00 Gudstjänst, kören sjunger i Värne

16.00 Kören sjunger i Vetlanda Pingstkyrka









”Lyckliga är de som har sin styrka i dig,
 de som gärna drar upp till templet”
Psaltaren 89

”Så älskade Gud världen att han gav den sin ende Son, för att de som tror på honom inte skall gå under utan ha evigt liv”
Joh 3:16

Herren säger: Jag är den som utplånar dina brott, för min egen skull, jag minns inte mer dina synder”
Jesaja 43:25

Kontakt

Värne Alliansförsamling Vassängsvägen 1
575 94 Eksjö
info@varneallianskyrka.se  
 Webmaster:info@varneallianskyrka.se